Vishay/Dale RNC60H4873BSRE6
RNC60H4873BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4873BSRE6
Brief Description
RES 487K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4873BSRE6.pdf
Availability of RNC60H4873BSRE6
QUANTITY
RNC60H4873BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4873BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H4873BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)487k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4873BSRE6
Related LinksRNC60H4, RNC60H4873BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4873BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H4873BSRE6
TRANS PNP 80V 15A TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 8.25KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 21 (17 + 4 Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FAN 12VDC 60X15MM 3WR datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf