Vicor Corporation V300B48E150BN2
V300B48E150BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B48E150BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V300B48E150BN2.pdf
Availability of V300B48E150BN2
QUANTITY
V300B48E150BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B48E150BN2
Internal Part NumberEIS-V300B48E150BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B48E150BN2
Related LinksV300B48, V300B48E150BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B48E150BN2 Details Description
Related parts for V300B48E150BN2
IC DRIVER LED DISPLAY 8DGT 24DIP datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 321MA 1.8 OHM datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 2/10/10/50K 20-S datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:16 700MHZ 48TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 250MA 3.4 OHM datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 DSH datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T datasheet.pdf
RES 220.39 OHM 1/5W 0.05% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf