Stackpole Electronics Inc. SM2615FT2R00
SM2615FT2R00 picture photo
Mfg. Part Number
SM2615FT2R00
Brief Description
RES SMD 2 OHM 1% 1W 2615
Datasheet Download
SM2615FT2R00.pdf
Availability of SM2615FT2R00
QUANTITY
SM2615FT2R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM2615FT2R00
Internal Part NumberEIS-SM2615FT2R00
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package2615
Size / Dimension0.280" L x 0.150" W (7.10mm x 3.80mm)
Height0.157" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM2615FT2R00
Related LinksSM2615, SM2615FT2R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM2615FT2R00 Details Description
Related parts for SM2615FT2R00
IC DAC 12BIT QUAD UNIPOL 28-CDIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN FEMALE RCPT 3+PE GOLD BLACK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO41 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7A 28V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 5W SMBJ datasheet.pdf
IC MCU 48KB LS/HS SWITCH 48LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 71VC SOT23 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf