Stackpole Electronics Inc. SM2615FT316R
SM2615FT316R picture photo
Mfg. Part Number
SM2615FT316R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 316 OHM 1% 1W 2615
Datasheet Download
SM2615FT316R.pdf
Availability of SM2615FT316R
QUANTITY
SM2615FT316R Order Process
Ship out your order
Specifications of SM2615FT316R
Internal Part NumberEIS-SM2615FT316R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package2615
Size / Dimension0.280" L x 0.150" W (7.10mm x 3.80mm)
Height0.157" (4.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM2615FT316R
Related LinksSM2615, SM2615FT316R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM2615FT316R Details Description
Related parts for SM2615FT316R
CONN JACKSCREW MALE SHORT 3PC datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE RET datasheet.pdf
CABLE HDMI 1.5M AWG30 datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .100 16POS 30AU datasheet.pdf
CAP CER 9.9PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 3.5NS 176TQFP datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FERRITE CORE 2 HOLE 60NH K1 datasheet.pdf
IC MCU USB 64K FLASH 32VFQFN datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 750MA 350 MOHM TH datasheet.pdf
OSC 250.0000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf