Stackpole Electronics Inc. SM2615FT590R
SM2615FT590R picture photo
Mfg. Part Number
SM2615FT590R
Brief Description
RES SMD 590 OHM 1% 1W 2615
Datasheet Download
SM2615FT590R.pdf
Availability of SM2615FT590R
QUANTITY
SM2615FT590R Order Process
Ship out your order
Specifications of SM2615FT590R
Internal Part NumberEIS-SM2615FT590R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package2615
Size / Dimension0.280" L x 0.150" W (7.10mm x 3.80mm)
Height0.157" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM2615FT590R
Related LinksSM2615, SM2615FT590R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM2615FT590R Details Description
Related parts for SM2615FT590R
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PIN HEADER 2POS ACTION UMNL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/16 RED 1K' datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 50W datasheet.pdf