Stackpole Electronics Inc. SM2615FTR261
SM2615FTR261 picture photo
Mfg. Part Number
SM2615FTR261
Brief Description
RES SMD 0.261 OHM 1% 1W 2615
Datasheet Download
SM2615FTR261.pdf
Availability of SM2615FTR261
QUANTITY
SM2615FTR261 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM2615FTR261
Internal Part NumberEIS-SM2615FTR261
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.261
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package2615
Size / Dimension0.280" L x 0.150" W (7.10mm x 3.80mm)
Height0.157" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM2615FTR261
Related LinksSM2615, SM2615FTR261 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM2615FTR261 Details Description
Related parts for SM2615FTR261
IC REG LDO 2.8V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V TO46-3 datasheet.pdf
RES 107.79 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf