Stackpole Electronics Inc. SM2615FTR261
SM2615FTR261 picture photo
Mfg. Part Number
SM2615FTR261
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.261 OHM 1% 1W 2615
Datasheet Download
SM2615FTR261.pdf
Availability of SM2615FTR261
QUANTITY
SM2615FTR261 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM2615FTR261
Internal Part NumberEIS-SM2615FTR261
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.261
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package2615
Size / Dimension0.280" L x 0.150" W (7.10mm x 3.80mm)
Height0.157" (4.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM2615FTR261
Related LinksSM2615, SM2615FTR261 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM2615FTR261 Details Description
Related parts for SM2615FTR261
FIXED IND 30MH 5A 230 MOHM CHASS datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
RES 10.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 200MA 12V datasheet.pdf