Stackpole Electronics Inc. SM2615FTR365
SM2615FTR365 picture photo
Mfg. Part Number
SM2615FTR365
Brief Description
RES SMD 0.365 OHM 1% 1W 2615
Datasheet Download
SM2615FTR365.pdf
Availability of SM2615FTR365
QUANTITY
SM2615FTR365 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM2615FTR365
Internal Part NumberEIS-SM2615FTR365
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.365
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package2615
Size / Dimension0.280" L x 0.150" W (7.10mm x 3.80mm)
Height0.157" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM2615FTR365
Related LinksSM2615, SM2615FTR365 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM2615FTR365 Details Description
Related parts for SM2615FTR365
CONN RCPT 2POS 28-26AWG 2MM datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 48VFBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS-485 LP 8-DIP datasheet.pdf
SENSOR GEAR TOOTH SINGLE 8MSOP datasheet.pdf
TRANS 2PNP 50V 0.15A 6SMT datasheet.pdf
FAN AXIAL 180X89MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC SMBJ datasheet.pdf
CAP FILM 1.3UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf