Stackpole Electronics Inc. SM2615FTR576
SM2615FTR576 picture photo
Mfg. Part Number
SM2615FTR576
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.576 OHM 1% 1W 2615
Datasheet Download
SM2615FTR576.pdf
Availability of SM2615FTR576
QUANTITY
SM2615FTR576 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM2615FTR576
Internal Part NumberEIS-SM2615FTR576
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.576
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package2615
Size / Dimension0.280" L x 0.150" W (7.10mm x 3.80mm)
Height0.157" (4.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM2615FTR576
Related LinksSM2615, SM2615FTR576 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM2615FTR576 Details Description
Related parts for SM2615FTR576
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 50MA datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf
RES 120 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
IC SUPERVISOR PP ACT LOW SOT23-3 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 2000UF 450V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 250MA 1.5 OHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO220AA datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf