Vishay/Dale RNC50H6420BSB14
RNC50H6420BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6420BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 642 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6420BSB14.pdf
Availability of RNC50H6420BSB14
QUANTITY
RNC50H6420BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6420BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H6420BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)642
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6420BSB14
Related LinksRNC50H6, RNC50H6420BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6420BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H6420BSB14
RES 220 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 45W MULTIWATT11 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 14SOIC datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
RES 13.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf