Tripp Lite SM3000NAFTA
SM3000NAFTA picture photo
Mfg. Part Number
SM3000NAFTA
Manufacturer
Product Category
UPS Systems
Brief Description
UPS 3000VA 2400W 8OUT TOWER
Datasheet Download
SM3000NAFTA.pdf
Availability of SM3000NAFTA
QUANTITY
SM3000NAFTA Order Process
Ship out your order
Specifications of SM3000NAFTA
Internal Part NumberEIS-SM3000NAFTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHow to Select a Tripp Lite UPS System (Below 5 kVA)
RoHS InformationDeclaration of Conformity
Standard Package1
Category Line Protection, Distribution, Backups
FamilyUPS Systems
SeriesSmart Pro®
TypeLine Interactive (Input Regulation)
ApplicationsNetwork, Single Phase
FormTower
Power - Rated3kVA / 2400W
AC Outlets8 (UPS)
Backup Time - Max Load7 minutes
Media Lines Protected-
Voltage - Output120V
Connector - AC InputNEMA L5-30P
Connector - AC OutputNEMA 5-15R (4), NEMA 5-20R (4)
Cord Length8' (2.44m)
Size12.52" L x 9.02" W x 17.01" H (318.0mm x 229.0mm x 432.0mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM3000NAFTA
Related LinksSM300, SM3000NAFTA Datasheet, Tripp Lite Distributor
SM3000NAFTA Details Description
Related parts for SM3000NAFTA
CAP ARRAY 2200PF 100V Y5V 1206 datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
EMITTER VISIBLE 660NM 600MA SMD datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 1.5A 5DDPAK datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 8SOIC datasheet.pdf
FUSE RESETTABLE datasheet.pdf
FIXED IND 3NH 200MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
RES 59K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON datasheet.pdf