Amphenol Industrial SM3100R-36-10P(115)
SM3100R-36-10P(115) picture photo
Mfg. Part Number
SM3100R-36-10P(115)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 48POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
SM3100R-36-10P(115).pdf
Availability of SM3100R-36-10P(115)
QUANTITY
SM3100R-36-10P(115) Order Process
Ship out your order
Specifications of SM3100R-36-10P(115)
Internal Part NumberEIS-SM3100R-36-10P(115)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesSM, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions48
Shell Size - Insert36-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM3100R-36-10P(115)
Related LinksSM3100R-3, SM3100R-36-10P(115) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SM3100R-36-10P(115) Details Description
Related parts for SM3100R-36-10P(115)
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 6V datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 76POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP CER 5PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
HEADER SLOTTED 2.54MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf