Amphenol Industrial SM3106E-20-14S
SM3106E-20-14S picture photo
Mfg. Part Number
SM3106E-20-14S
Brief Description
CONN PLUG 5POS INLINE SKT
Datasheet Download
SM3106E-20-14S.pdf
Availability of SM3106E-20-14S
QUANTITY
SM3106E-20-14S Order Process
Ship out your order
Specifications of SM3106E-20-14S
Internal Part NumberEIS-SM3106E-20-14S
FamilyCircular Connectors
SeriesSM, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert20-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM3106E-20-14S
Related LinksSM3106E, SM3106E-20-14S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SM3106E-20-14S Details Description
Related parts for SM3106E-20-14S
CONN HEADER 16PS DL STR 2MM GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN UNINSUL PLUG 14-18AWG datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A SOT223 datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 21.84MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SO datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1.2KV 10A TO220-2 datasheet.pdf
RES SMD 0.634 OHM 1% 1W 0612 datasheet.pdf
CAP 6.3VDC 220UF 12 MOHM datasheet.pdf