Amphenol Industrial SM3106R-36-10S(115)
SM3106R-36-10S(115) picture photo
Mfg. Part Number
SM3106R-36-10S(115)
Brief Description
CONN PLUG 48POS INLINE SKT
Datasheet Download
SM3106R-36-10S(115).pdf
Availability of SM3106R-36-10S(115)
QUANTITY
SM3106R-36-10S(115) Order Process
Ship out your order
Specifications of SM3106R-36-10S(115)
Internal Part NumberEIS-SM3106R-36-10S(115)
FamilyCircular Connectors
SeriesSM, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions48
Shell Size - Insert36-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM3106R-36-10S(115)
Related LinksSM3106R-3, SM3106R-36-10S(115) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SM3106R-36-10S(115) Details Description
Related parts for SM3106R-36-10S(115)
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 2 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
OSC MEMS 54.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 375 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
BRIDGE RECT 5A 400V datasheet.pdf