Copal Electronics SM31A202
SM31A202 picture photo
Mfg. Part Number
SM31A202
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.125W SMD
Datasheet Download
SM31A202.pdf
Availability of SM31A202
QUANTITY
SM31A202 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM31A202
Internal Part NumberEIS-SM31A202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelSM31A202
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesSM31
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns5
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.173" L x 0.154" W x 0.134" H (4.40mm x 3.90mm x 3.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM31A202
Related LinksSM31, SM31A202 Datasheet, Copal Electronics Distributor
SM31A202 Details Description
Related parts for SM31A202
RES SMD 0.2 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC FPGA 341 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
SATA RCPT STD DIP W/NUT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/12/180LF 3.5SN BK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 48POS GLD datasheet.pdf
XFRMR MODUL 2PORT POE 1:1 10/100 datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 1 DIGIT 0.56" RED datasheet.pdf