Copal Electronics SM31TA503
SM31TA503 picture photo
Mfg. Part Number
SM31TA503
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 50K OHM 0.125W SMD
Datasheet Download
SM31TA503.pdf
Availability of SM31TA503
QUANTITY
SM31TA503 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM31TA503
Internal Part NumberEIS-SM31TA503
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelSM31TA503
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesSM31
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns5
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.173" L x 0.154" W x 0.134" H (4.40mm x 3.90mm x 3.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM31TA503
Related LinksSM31, SM31TA503 Datasheet, Copal Electronics Distributor
SM31TA503 Details Description
Related parts for SM31TA503
RES SMD 13K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CBL 15POS 0.5MM JMPR TYPE A 4" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 5VOUT 1W datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 50MA SOT223 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 6W datasheet.pdf
12 MTE VERTICAL SMT HDR 30 AU datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X5R 0402 datasheet.pdf