Vicor Corporation V375A15E400BS
V375A15E400BS picture photo
Mfg. Part Number
V375A15E400BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V375A15E400BS.pdf
Availability of V375A15E400BS
QUANTITY
V375A15E400BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A15E400BS
Internal Part NumberEIS-V375A15E400BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency85.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A15E400BS
Related LinksV375A1, V375A15E400BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A15E400BS Details Description
Related parts for V375A15E400BS
RES SMD 22.6 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 24pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 70A D1 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .100" 18POS datasheet.pdf