Copal Electronics SM31TW105
SM31TW105 picture photo
Mfg. Part Number
SM31TW105
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1M OHM 0.125W SMD
Datasheet Download
SM31TW105.pdf
Availability of SM31TW105
QUANTITY
SM31TW105 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM31TW105
Internal Part NumberEIS-SM31TW105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelSM-31TW105
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesSM31
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns5
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.154" L x 0.126" W x 0.154" H (3.90mm x 3.20mm x 3.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM31TW105
Related LinksSM31, SM31TW105 Datasheet, Copal Electronics Distributor
SM31TW105 Details Description
Related parts for SM31TW105
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENS PROX M18 1-5MM 3M-CABLE datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 2.48A 75 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LOW POWER ATTENUATOR 30DB datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MOUNT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0039 UF 20% 300 VAC R datasheet.pdf