Copal Electronics SM31W101
SM31W101 picture photo
Mfg. Part Number
SM31W101
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100 OHM 0.125W SMD
Datasheet Download
SM31W101.pdf
Availability of SM31W101
QUANTITY
SM31W101 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM31W101
Internal Part NumberEIS-SM31W101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelSM31W101
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesSM31
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns5
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.154" L x 0.126" W x 0.154" H (3.90mm x 3.20mm x 3.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM31W101
Related LinksSM31, SM31W101 Datasheet, Copal Electronics Distributor
SM31W101 Details Description
Related parts for SM31W101
POLYSWITCH RUE SERIES 6.00A datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL LOW 50PPM datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 2 12P 200MM datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONN HDR 96POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 38-54V 1.05A datasheet.pdf