Stackpole Electronics Inc. SM4124FT226R
SM4124FT226R picture photo
Mfg. Part Number
SM4124FT226R
Brief Description
RES SMD 226 OHM 1% 2W 4124
Datasheet Download
SM4124FT226R.pdf
Availability of SM4124FT226R
QUANTITY
SM4124FT226R Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4124FT226R
Internal Part NumberEIS-SM4124FT226R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)226
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4124 J-Lead
Supplier Device Package4124
Size / Dimension0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4124FT226R
Related LinksSM4124, SM4124FT226R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4124FT226R Details Description
Related parts for SM4124FT226R
RES SMD 17.8 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 8A 5V datasheet.pdf
TRANS NPN PREBIAS/PNP 0.6W 6TSOP datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
THYRISTOR INV 220A 800V TO-200AB datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf