Stackpole Electronics Inc. SM4124FT294R
SM4124FT294R picture photo
Mfg. Part Number
SM4124FT294R
Brief Description
RES SMD 294 OHM 1% 2W 4124
Datasheet Download
SM4124FT294R.pdf
Availability of SM4124FT294R
QUANTITY
SM4124FT294R Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4124FT294R
Internal Part NumberEIS-SM4124FT294R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4124 J-Lead
Supplier Device Package4124
Size / Dimension0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4124FT294R
Related LinksSM4124, SM4124FT294R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4124FT294R Details Description
Related parts for SM4124FT294R
RELAY RF SPST 500MA 5V datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH DIP 4POS HALF PITCH SMD datasheet.pdf
IC SW CURR LIMIT HI SIDE 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 27.4KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
3115LF METRAL RCT STR PF 5X6 datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 10V Y5V 0805 datasheet.pdf
CAP MICA 910PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
LED DRAGON CLEAR 21.6MM DIA datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf