Stackpole Electronics Inc. SM4124FT2R87
SM4124FT2R87 picture photo
Mfg. Part Number
SM4124FT2R87
Brief Description
RES SMD 2.87 OHM 1% 2W 4124
Datasheet Download
SM4124FT2R87.pdf
Availability of SM4124FT2R87
QUANTITY
SM4124FT2R87 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4124FT2R87
Internal Part NumberEIS-SM4124FT2R87
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.87
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4124 J-Lead
Supplier Device Package4124
Size / Dimension0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4124FT2R87
Related LinksSM4124, SM4124FT2R87 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4124FT2R87 Details Description
Related parts for SM4124FT2R87
IDC CABLE - MDM24T/MC26F/MDM24T datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 16A TO220AB datasheet.pdf
CAP CER 7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES 100K OHM TO236-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 7CIRC .375 datasheet.pdf
HELAWRAP, HWPP25, 1" datasheet.pdf