Stackpole Electronics Inc. SM4124FT45R3
SM4124FT45R3 picture photo
Mfg. Part Number
SM4124FT45R3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 45.3 OHM 1% 2W 4124
Datasheet Download
SM4124FT45R3.pdf
Availability of SM4124FT45R3
QUANTITY
SM4124FT45R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4124FT45R3
Internal Part NumberEIS-SM4124FT45R3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package800
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)45.3
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4124 J-Lead
Supplier Device Package4124
Size / Dimension0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height0.197" (5.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4124FT45R3
Related LinksSM4124, SM4124FT45R3 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4124FT45R3 Details Description
Related parts for SM4124FT45R3
IC FLASH 256KBIT 250NS 28TSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD DL 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONN VERT HEADER 10POS DUAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN MULTI BEAM XL XLE 6POS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT PIN datasheet.pdf