Stackpole Electronics Inc. SM4124FT4R53
SM4124FT4R53 picture photo
Mfg. Part Number
SM4124FT4R53
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.53 OHM 1% 2W 4124
Datasheet Download
SM4124FT4R53.pdf
Availability of SM4124FT4R53
QUANTITY
SM4124FT4R53 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4124FT4R53
Internal Part NumberEIS-SM4124FT4R53
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package800
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.53
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4124 J-Lead
Supplier Device Package4124
Size / Dimension0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height0.197" (5.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4124FT4R53
Related LinksSM4124, SM4124FT4R53 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4124FT4R53 Details Description
Related parts for SM4124FT4R53
IC NVSRAM 256KBIT 200NS 28EDIP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 125MA 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf