Stackpole Electronics Inc. SM4124FT4R53
SM4124FT4R53 picture photo
Mfg. Part Number
SM4124FT4R53
Brief Description
RES SMD 4.53 OHM 1% 2W 4124
Datasheet Download
SM4124FT4R53.pdf
Availability of SM4124FT4R53
QUANTITY
SM4124FT4R53 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4124FT4R53
Internal Part NumberEIS-SM4124FT4R53
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.53
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4124 J-Lead
Supplier Device Package4124
Size / Dimension0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4124FT4R53
Related LinksSM4124, SM4124FT4R53 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4124FT4R53 Details Description
Related parts for SM4124FT4R53
IC OPAMP INSTR 1.2MHZ 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 3.6V 8.0MM SMD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN SOCKET COAX 25AMPS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 48POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
07+07 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.8V 4-USP datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 V SMT /NAIL DR TIN datasheet.pdf