Stackpole Electronics Inc. SM4124FTR118
SM4124FTR118 picture photo
Mfg. Part Number
SM4124FTR118
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.118 OHM 1% 2W 4124
Datasheet Download
SM4124FTR118.pdf
Availability of SM4124FTR118
QUANTITY
SM4124FTR118 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4124FTR118
Internal Part NumberEIS-SM4124FTR118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package800
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.118
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4124 J-Lead
Supplier Device Package4124
Size / Dimension0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height0.197" (5.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4124FTR118
Related LinksSM4124, SM4124FTR118 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4124FTR118 Details Description
Related parts for SM4124FTR118
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT323 datasheet.pdf
GENDER CHANGER DB9F TO DB9F datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS BOX MT PIN datasheet.pdf
HEX STANDOFF 10-32 S STEEL 3/4" datasheet.pdf
IDC CONN 36POS PLUG datasheet.pdf