Stackpole Electronics Inc. SM4124FTR301
SM4124FTR301 picture photo
Mfg. Part Number
SM4124FTR301
Brief Description
RES SMD 0.301 OHM 1% 2W 4124
Datasheet Download
SM4124FTR301.pdf
Availability of SM4124FTR301
QUANTITY
SM4124FTR301 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4124FTR301
Internal Part NumberEIS-SM4124FTR301
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.301
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4124 J-Lead
Supplier Device Package4124
Size / Dimension0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4124FTR301
Related LinksSM4124, SM4124FTR301 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4124FTR301 Details Description
Related parts for SM4124FTR301
RELAY AUTOMOTIVE SPST 70A 12V datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 320MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 52POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SU 10.16HP/05/180F3.5AG BK datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 28POS GOLD datasheet.pdf
XLAMP CXA 1304 LED datasheet.pdf
CAP FILM 0.82 UF 10% 250 VDC RAD datasheet.pdf