Stackpole Electronics Inc. SM4124FTR442
SM4124FTR442 picture photo
Mfg. Part Number
SM4124FTR442
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.442 OHM 1% 2W 4124
Datasheet Download
SM4124FTR442.pdf
Availability of SM4124FTR442
QUANTITY
SM4124FTR442 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4124FTR442
Internal Part NumberEIS-SM4124FTR442
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package800
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.442
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4124 J-Lead
Supplier Device Package4124
Size / Dimension0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height0.197" (5.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4124FTR442
Related LinksSM4124, SM4124FTR442 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4124FTR442 Details Description
Related parts for SM4124FTR442
IC DELAY LINE 5TAP 250NS 16SOIC datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 20mA Backlight 14-WSON (4x3) datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 3A DO201AD datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 335MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN RECPT 84POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 305VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 0.01UF 1206 datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf