Stackpole Electronics Inc. SM4124FTR715
SM4124FTR715 picture photo
Mfg. Part Number
SM4124FTR715
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.715 OHM 1% 2W 4124
Datasheet Download
SM4124FTR715.pdf
Availability of SM4124FTR715
QUANTITY
SM4124FTR715 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4124FTR715
Internal Part NumberEIS-SM4124FTR715
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package800
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.715
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4124 J-Lead
Supplier Device Package4124
Size / Dimension0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height0.197" (5.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4124FTR715
Related LinksSM4124, SM4124FTR715 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4124FTR715 Details Description
Related parts for SM4124FTR715
RES 309K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONTACT TIN SOLDER CUP PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 40VOUT 25W datasheet.pdf