Stackpole Electronics Inc. SM4124FTR909
SM4124FTR909 picture photo
Mfg. Part Number
SM4124FTR909
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.909 OHM 1% 2W 4124
Datasheet Download
SM4124FTR909.pdf
Availability of SM4124FTR909
QUANTITY
SM4124FTR909 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4124FTR909
Internal Part NumberEIS-SM4124FTR909
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package800
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.909
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4124 J-Lead
Supplier Device Package4124
Size / Dimension0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height0.197" (5.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4124FTR909
Related LinksSM4124, SM4124FTR909 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4124FTR909 Details Description
Related parts for SM4124FTR909
PTC RESETTABLE .10A 60V 1812 datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SO datasheet.pdf
SWITCH SAFETY DOOR D4DS SERIES datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 1"X 36YD datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 350V X7T 0805 datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf