Stackpole Electronics Inc. SM4124JB3R90
SM4124JB3R90 picture photo
Mfg. Part Number
SM4124JB3R90
Brief Description
RES SMD 3.9 OHM 5% 2W 4124
Datasheet Download
SM4124JB3R90.pdf
Availability of SM4124JB3R90
QUANTITY
SM4124JB3R90 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4124JB3R90
Internal Part NumberEIS-SM4124JB3R90
Standard Package1,000
SeriesSM
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.9
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4124 J-Lead
Supplier Device Package4124
Size / Dimension0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4124JB3R90
Related LinksSM4124, SM4124JB3R90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4124JB3R90 Details Description
Related parts for SM4124JB3R90
CAP CER 12PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 5.44"L X 3.06"W datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STR INLINE CRIMP datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LENS FOR INCAND DISPLAY AML41J datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER DBL 12POS .100" datasheet.pdf