Stackpole Electronics Inc. SM4124JTR120
SM4124JTR120 picture photo
Mfg. Part Number
SM4124JTR120
Brief Description
RES SMD 0.12 OHM 5% 2W 4124
Datasheet Download
SM4124JTR120.pdf
Availability of SM4124JTR120
QUANTITY
SM4124JTR120 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4124JTR120
Internal Part NumberEIS-SM4124JTR120
Standard Package800
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.12
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4124 J-Lead
Supplier Device Package4124
Size / Dimension0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4124JTR120
Related LinksSM4124, SM4124JTR120 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4124JTR120 Details Description
Related parts for SM4124JTR120
CONN FERRULE 12AWG GRAY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 10% 1507 datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC DO201AD datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 16POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 200MW SOD323 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 1.5A Lighting PG-DSO-8 datasheet.pdf
"MICRO 51C P 48"" YEL JACKS NI" datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf