Stackpole Electronics Inc. SM4527JT43L0
SM4527JT43L0 picture photo
Mfg. Part Number
SM4527JT43L0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.043 OHM 5% 2W 4527
Datasheet Download
SM4527JT43L0.pdf
Availability of SM4527JT43L0
QUANTITY
SM4527JT43L0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4527JT43L0
Internal Part NumberEIS-SM4527JT43L0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,200
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.043
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4527 J-Lead
Supplier Device Package4527
Size / Dimension0.476" L x 0.272" W (12.10mm x 6.90mm)
Height0.165" (4.20mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4527JT43L0
Related LinksSM4527, SM4527JT43L0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4527JT43L0 Details Description
Related parts for SM4527JT43L0
JUMPER-H1506TR/A3048L/X 4" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 440VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 6AWG WHITE 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC PLL W/VCO FRACTIONAL-N 40-QFN datasheet.pdf
CAP CER 200PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET 24-26AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS SKT datasheet.pdf