Stackpole Electronics Inc. SM4527JTR820
SM4527JTR820 picture photo
Mfg. Part Number
SM4527JTR820
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.82 OHM 5% 2W 4527
Datasheet Download
SM4527JTR820.pdf
Availability of SM4527JTR820
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SM4527JTR820 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4527JTR820
Internal Part NumberEIS-SM4527JTR820
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package800
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.82
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4527 J-Lead
Supplier Device Package4527
Size / Dimension0.476" L x 0.272" W (12.10mm x 6.90mm)
Height0.165" (4.20mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4527JTR820
Related LinksSM4527, SM4527JTR820 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4527JTR820 Details Description
Related parts for SM4527JTR820
IC TOUCH SCREEN 12BIT 16TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC 1.5KE datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2SKT STR PCB datasheet.pdf
3M 1.0KW 5.0KW ABSOLUTE ENCODER datasheet.pdf
HDM 5EMPO140F210F K datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf