JST Sales America Inc. SM50B-SRDS-G-TF (LF)(SN)
SM50B-SRDS-G-TF  (LF)(SN) picture photo
Mfg. Part Number
SM50B-SRDS-G-TF (LF)(SN)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER SHD 50POS SIDE 1MM
Datasheet Download
SM50B-SRDS-G-TF (LF)(SN).pdf
Availability of SM50B-SRDS-G-TF (LF)(SN)
QUANTITY
SM50B-SRDS-G-TF (LF)(SN) Order Process
Ship out your order
Specifications of SM50B-SRDS-G-TF (LF)(SN)
Internal Part NumberEIS-SM50B-SRDS-G-TF (LF)(SN)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSHD Connectors
Standard Package1,250
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSHD
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM50B-SRDS-G-TF (LF)(SN)
Related LinksSM50B-SRDS-G, SM50B-SRDS-G-TF (LF)(SN) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
SM50B-SRDS-G-TF (LF)(SN) Details Description
Related parts for SM50B-SRDS-G-TF (LF)(SN)
IDC CABLE - MKS24K/MC24M/X datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 16-QSOP datasheet.pdf
SENS DISP AMP 1UM 5MMSTROKE BALL datasheet.pdf
CLAMP METER TRUE-RM AC/DC 2000A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
QF50 SRD HDR VT .76AU 60POS datasheet.pdf
MARKER CARD PRINTED HORIZONTALLY datasheet.pdf
508 TB SPRING PLUG F/NUT datasheet.pdf
KJB 29C 29#16 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf