Vishay Semiconductor/Diodes Division SM5S33-E3/2D
SM5S33-E3/2D picture photo
Mfg. Part Number
SM5S33-E3/2D
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 59VC DO218AB
Datasheet Download
SM5S33-E3/2D.pdf
Availability of SM5S33-E3/2D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SM5S33-E3/2D Order Process
Ship out your order
Specifications of SM5S33-E3/2D
Internal Part NumberEIS-SM5S33-E3/2D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesPAR®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp59V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)61A
Power - Peak Pulse3600W (3.6kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-218AB
Supplier Device PackageDO-218AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM5S33-E3/2D
Related LinksSM5S33, SM5S33-E3/2D Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SM5S33-E3/2D Details Description
Related parts for SM5S33-E3/2D
RES SMD 300K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH 144-LQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC SBC W/PWR SUPPLY 64LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 240K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG 4POS INLINE MALE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.69-5.5V 66W datasheet.pdf