Stackpole Electronics Inc. SM6227FT121R
SM6227FT121R picture photo
Mfg. Part Number
SM6227FT121R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 121 OHM 1% 3W 6227
Datasheet Download
SM6227FT121R.pdf
Availability of SM6227FT121R
QUANTITY
SM6227FT121R Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6227FT121R
Internal Part NumberEIS-SM6227FT121R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package750
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)121
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6227 J-Lead
Supplier Device Package6227
Size / Dimension0.646" L x 0.276" W (16.40mm x 7.00mm)
Height0.268" (6.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6227FT121R
Related LinksSM6227, SM6227FT121R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM6227FT121R Details Description
Related parts for SM6227FT121R
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 5V datasheet.pdf
IC CTRLR BATT CHRGR LI-ION 8MSOP datasheet.pdf
FUSE 630A 690V 2FU/90 AR UC datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 16.5 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
IGBT 1200V 40A 278W TO-247AD datasheet.pdf