Stackpole Electronics Inc. SM6227FT14R7
SM6227FT14R7 picture photo
Mfg. Part Number
SM6227FT14R7
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 14.7 OHM 1% 3W 6227
Datasheet Download
SM6227FT14R7.pdf
Availability of SM6227FT14R7
QUANTITY
SM6227FT14R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6227FT14R7
Internal Part NumberEIS-SM6227FT14R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package750
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6227 J-Lead
Supplier Device Package6227
Size / Dimension0.646" L x 0.276" W (16.40mm x 7.00mm)
Height0.268" (6.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6227FT14R7
Related LinksSM6227, SM6227FT14R7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM6227FT14R7 Details Description
Related parts for SM6227FT14R7
D-Sub Connector Plug, Male Pins 21 (20 + 1 Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 0.3A 6UMLP datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
DIN RAIL SLOTTED datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 14SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT SAS VERT datasheet.pdf
CAP TRIM 75-380PF 175V THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 2.5MM datasheet.pdf