Stackpole Electronics Inc. SM6227FT14R7
SM6227FT14R7 picture photo
Mfg. Part Number
SM6227FT14R7
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 14.7 OHM 1% 3W 6227
Datasheet Download
SM6227FT14R7.pdf
Availability of SM6227FT14R7
QUANTITY
SM6227FT14R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6227FT14R7
Internal Part NumberEIS-SM6227FT14R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package750
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6227 J-Lead
Supplier Device Package6227
Size / Dimension0.646" L x 0.276" W (16.40mm x 7.00mm)
Height0.268" (6.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6227FT14R7
Related LinksSM6227, SM6227FT14R7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM6227FT14R7 Details Description
Related parts for SM6227FT14R7
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS R/A LONG LATCH datasheet.pdf
BRAID BARE COPPER NO COLOR 500' datasheet.pdf
POT LINEAR POSITION datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
DP HOLE PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64QFN datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS22914C datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf