Stackpole Electronics Inc. SM6227FT47R5
SM6227FT47R5 picture photo
Mfg. Part Number
SM6227FT47R5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 47.5 OHM 1% 3W 6227
Datasheet Download
SM6227FT47R5.pdf
Availability of SM6227FT47R5
QUANTITY
SM6227FT47R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6227FT47R5
Internal Part NumberEIS-SM6227FT47R5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package750
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6227 J-Lead
Supplier Device Package6227
Size / Dimension0.646" L x 0.276" W (16.40mm x 7.00mm)
Height0.268" (6.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6227FT47R5
Related LinksSM6227, SM6227FT47R5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM6227FT47R5 Details Description
Related parts for SM6227FT47R5
SWITCH PUSH SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
IC RS485 TRANSCEIVER LP 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
IC FPGA 336 I/O 672FBGA datasheet.pdf
2U BLANK RACK PANEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A M12 datasheet.pdf