Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000772K0000T0L
Y000772K0000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y000772K0000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 72K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y000772K0000T0L.pdf
Availability of Y000772K0000T0L
QUANTITY
Y000772K0000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000772K0000T0L
Internal Part NumberEIS-Y000772K0000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)72k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000772K0000T0L
Y000772K0000T0L Details Description
Related parts for Y000772K0000T0L
FIXED IND 33NH 200MA 670 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 3A TO263-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS UNIV PWR PNL MT datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 3/8-24 UNF 1-5V datasheet.pdf
LED DIAMOND DRAGON WARM WHT 2SMD datasheet.pdf
HOOK-UP 14AWG GRN/YEL 1000' datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2SKT SLD CUP datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
60UF 250V 22.225X41.275 85C AXI datasheet.pdf