Stackpole Electronics Inc. SM6227FT47R5
SM6227FT47R5 picture photo
Mfg. Part Number
SM6227FT47R5
Brief Description
RES SMD 47.5 OHM 1% 3W 6227
Datasheet Download
SM6227FT47R5.pdf
Availability of SM6227FT47R5
QUANTITY
SM6227FT47R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6227FT47R5
Internal Part NumberEIS-SM6227FT47R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6227 J-Lead
Supplier Device Package6227
Size / Dimension0.646" L x 0.276" W (16.40mm x 7.00mm)
Height0.268" (6.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6227FT47R5
Related LinksSM6227, SM6227FT47R5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM6227FT47R5 Details Description
Related parts for SM6227FT47R5
BOX ABS BLACK 6.25"L X 3.75"W datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 125VAC/VDC 2AG datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 1.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
SR BTS PCINSL 10 ASY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
LED COB 2700K 80CRI 36V SMD datasheet.pdf