Stackpole Electronics Inc. SM6227FT53R6
SM6227FT53R6 picture photo
Mfg. Part Number
SM6227FT53R6
Brief Description
RES SMD 53.6 OHM 1% 3W 6227
Datasheet Download
SM6227FT53R6.pdf
Availability of SM6227FT53R6
QUANTITY
SM6227FT53R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6227FT53R6
Internal Part NumberEIS-SM6227FT53R6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6227 J-Lead
Supplier Device Package6227
Size / Dimension0.646" L x 0.276" W (16.40mm x 7.00mm)
Height0.268" (6.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6227FT53R6
Related LinksSM6227, SM6227FT53R6 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM6227FT53R6 Details Description
Related parts for SM6227FT53R6
36 CONTACTS,CHAMP PLUG BAIL LOCK datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG GREEN datasheet.pdf
MODULE FEMALE 3POS SCREW datasheet.pdf
RES SMD 612 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB OTP 20SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V CH 0402 datasheet.pdf
CONN HDR 28 PIN DUAL ROW LO PRO datasheet.pdf
CABLE TIE 2PIECE 4.0" datasheet.pdf