Stackpole Electronics Inc. SM6227FT5R76
SM6227FT5R76 picture photo
Mfg. Part Number
SM6227FT5R76
Brief Description
RES SMD 5.76 OHM 1% 3W 6227
Datasheet Download
SM6227FT5R76.pdf
Availability of SM6227FT5R76
QUANTITY
SM6227FT5R76 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6227FT5R76
Internal Part NumberEIS-SM6227FT5R76
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.76
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6227 J-Lead
Supplier Device Package6227
Size / Dimension0.646" L x 0.276" W (16.40mm x 7.00mm)
Height0.268" (6.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6227FT5R76
Related LinksSM6227, SM6227FT5R76 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM6227FT5R76 Details Description
Related parts for SM6227FT5R76
RES 270K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 16A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 19.11VC SMD datasheet.pdf
HOUSNG SPRNG MNT FOR M30 PROX datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 160MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 18.9"L X 12.6"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf