Stackpole Electronics Inc. SM6227FTR590
SM6227FTR590 picture photo
Mfg. Part Number
SM6227FTR590
Brief Description
RES SMD 0.59 OHM 1% 3W 6227
Datasheet Download
SM6227FTR590.pdf
Availability of SM6227FTR590
QUANTITY
SM6227FTR590 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6227FTR590
Internal Part NumberEIS-SM6227FTR590
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.59
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6227 J-Lead
Supplier Device Package6227
Size / Dimension0.646" L x 0.276" W (16.40mm x 7.00mm)
Height0.268" (6.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6227FTR590
Related LinksSM6227, SM6227FTR590 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM6227FTR590 Details Description
Related parts for SM6227FTR590
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
IC LINE RCVR HS QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 15 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 1W DO213AB datasheet.pdf