Fox Electronics FXO-HC736R-30
FXO-HC736R-30 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC736R-30
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 30.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC736R-30.pdf
Availability of FXO-HC736R-30
QUANTITY
FXO-HC736R-30 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC736R-30
Internal Part NumberEIS-FXO-HC736R-30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency30MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC736R-30
Related LinksFXO-HC, FXO-HC736R-30 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC736R-30 Details Description
Related parts for FXO-HC736R-30
FERRITE BEAD 600 OHM 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG FLAG KEYING DUO TYNE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 5POS R/A .400 datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 12POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf