Stackpole Electronics Inc. SM6227FTR806
SM6227FTR806 picture photo
Mfg. Part Number
SM6227FTR806
Brief Description
RES SMD 0.806 OHM 1% 3W 6227
Datasheet Download
SM6227FTR806.pdf
Availability of SM6227FTR806
QUANTITY
SM6227FTR806 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6227FTR806
Internal Part NumberEIS-SM6227FTR806
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.806
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6227 J-Lead
Supplier Device Package6227
Size / Dimension0.646" L x 0.276" W (16.40mm x 7.00mm)
Height0.268" (6.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6227FTR806
Related LinksSM6227, SM6227FTR806 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM6227FTR806 Details Description
Related parts for SM6227FTR806
HOLDER BATT 4-D CELLS SOLDR LUGS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 R/A datasheet.pdf
ADS1278EVM datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 0.50MM 17POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
PROTECTIVE SHT 10/PKG datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 8.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf