Stackpole Electronics Inc. SM6227JT36R0
SM6227JT36R0 picture photo
Mfg. Part Number
SM6227JT36R0
Brief Description
RES SMD 36 OHM 5% 3W 6227
Datasheet Download
SM6227JT36R0.pdf
Availability of SM6227JT36R0
QUANTITY
SM6227JT36R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6227JT36R0
Internal Part NumberEIS-SM6227JT36R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6227 J-Lead
Supplier Device Package6227
Size / Dimension0.646" L x 0.276" W (16.40mm x 7.00mm)
Height0.268" (6.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6227JT36R0
Related LinksSM6227, SM6227JT36R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM6227JT36R0 Details Description
Related parts for SM6227JT36R0
RES SMD 374K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
LED 12MM RND 4LED-CLSTR 2RED2GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
BOX WALL DUAL GANG KIT LT ALMOND datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR INA220 datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 50V 10% BP 1210 datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 300MA 100 MOHM datasheet.pdf