Vishay Semiconductor/Diodes Division SM6S22AHE3/2D
SM6S22AHE3/2D picture photo
Mfg. Part Number
SM6S22AHE3/2D
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO218AB
Datasheet Download
SM6S22AHE3/2D.pdf
Availability of SM6S22AHE3/2D
QUANTITY
SM6S22AHE3/2D Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6S22AHE3/2D
Internal Part NumberEIS-SM6S22AHE3/2D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, PAR®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)22V
Voltage - Breakdown (Min)24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp35.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)130A
Power - Peak Pulse4600W (4.6kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-218AB
Supplier Device PackageDO-218AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6S22AHE3/2D
Related LinksSM6S22, SM6S22AHE3/2D Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SM6S22AHE3/2D Details Description
Related parts for SM6S22AHE3/2D
IC TXRX RS485/422 5V ESD 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8NS 119BGA datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.15A SOT666 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 50ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
T-COUPLE J L=150MM 4M SPRING datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf