Vishay Semiconductor/Diodes Division SM6T10A-E3/52
SM6T10A-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SM6T10A-E3/52
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC SMB
Datasheet Download
SM6T10A-E3/52.pdf
Availability of SM6T10A-E3/52
QUANTITY
SM6T10A-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6T10A-E3/52
Internal Part NumberEIS-SM6T10A-E3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSM6T, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.55V
Voltage - Breakdown (Min)9.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)41A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6T10A-E3/52
Related LinksSM6T10, SM6T10A-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SM6T10A-E3/52 Details Description
Related parts for SM6T10A-E3/52
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 ALUMINUM 8MM datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V 0606 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 16BIT 3-ST 48-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 845K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf